Historia chóru

Cantate Deo

Koszaliński Chór „Cantate Deo” powstał jako Katedralny Chór Chłopięcy Cantate Deo pod koniec 1989 roku, z inicjatywy księdza biskupa Ignacego Jeża, przy zaangażowaniu księdza dr Jana Turkiela, państwa Barbary i Józefa Niekrasz oraz prof. Andrzeja Cwojdzińskiego. Napisał on dla chóru wiele utworów od „Pater Noster”, przez pieśni maryjne, Małą Kantatę „Rycerz Królowej” (do słów ks. H. Romanika) po Suitę Kolęd. Duży wkład w rozwój zespołu wniósł nieżyjący już ks. bp Czesław Domin i ks. arcybiskup Marian Gołębiewski. Pierwszy skład chóru stanowiła grupa około 40 chłopców z Koszalina i okolic, w wieku 6-11 lat. Przychodzili i odchodzili. Przez 25 lat istnienia przez zespół przewinęło się około tysiąca chłopców. W 2005 roku chór zasiliły dziewczęta. Aktualnie zespół liczy około 60 dziewcząt i chłopców.

Jako dyrygenci z chórzystami pracowali: Dorota Bdzikot, Beata Brzezińska, Brygida Lis, Ewa Szereda, Waleria Żuławnik i Olena Shadrina ze Lwowa oraz prof. Przemysław Pałka z Poznania.

W 1991 roku mali śpiewacy obsługiwali od strony artystycznej uroczystości związane z przybyciem Papieża Jana Pawła II do Koszalina.

Prezesem Zarządu Rady Koszalińskiego Chóru Cantate Deo, a od 2003 roku również dyrygentem jest pani Mirella Telińska.

Od 1993 roku chór należy do Krajowej i Międzynarodowej Federacji „Puerii Cantores”. Brał udział w kongresach międzynarodowych „Pueri Cantores”: Salzburg 1996, Barcelona 1998, Rzym 1999, Moskwa 2001, olimpiadach chóralnych: Linz 2000, Busan 2002, Bremen 2004. W 1993 roku chłopcy przebywali w zagłębiu Ruhry: Altena – Eringsen z udanymi występami. Zaszczytem była możliwość zaśpiewania w Katedrze Munster.

W 1995 roku „Cantate Deo” wyjechał do Włoch. Tam najważniejsze były spotkania z Ojcem Świętym- audiencja generalna w Bazylice Św .Piotra i prywatna w Castel Gandolfo. Udział we mszy świętej w Radiu Watykan było niepowtarzalną okazją do zaprezentowania naszego chóru słuchaczom całego świata. Wenecja, Padwa, Rawenna, Asyż, Monte Cassino, Florencja to miejsca, w których słychać było koszaliński chór.

W 1997 roku na zaproszenie dekanatu Paderborn w Niemczech, wraz z Biskupem Marianem Gołębiewskim chłopcy uczestniczyli w uroczystościach „Liborianum” dając 6 koncertów. W tym czasie Paderborn odwiedziło milion pielgrzymów z całego świata.

W 1998 roku przy okazji udziału w  XXIX Międzynarodowym Kongresie „Pueri Cantores” w Barcelonie, zespół zwiedzał Katalonię, śpiewał w Barcelonie i okolicach, w także w Avignon i Carcassonne. Prosto z Hiszpanii nastąpił wyjazd do Paryża na I Międzynarodowy Kongres Federacji Chórów Słowiańskich.

W 2000 roku chór uczestniczył w I Światowej Olimpiadzie Chóralnej w Linz w Austrii, gdzie wyśpiewał Srebrny Dyplom.

W 2001 roku zespół wyjechał na tourne po Ukrainie, Rosji i Litwie. Występował w Kijowie, Żytomierzu, Dowbyszu, Lwowie, Moskwie i Wilnie. W Kijowie występował z orkiestrą kameralną Wyższej Szkoły Muzycznej z Kijowa i solistą tamtejszej opery. Bardzo ważny był koncert w Dowbyszu, gdzie chłopcy śpiewali dla rodaków. Tam właśnie doświadczyli prawdziwej staropolskiej gościnności. We Lwowie śpiewali razem z ukraińskim chórem „Dudaryk”. Moskwa była głównym celem wyjazdu, a konkretnie Wszech-rosyjski Kongres „Pueri Cantores”. Chór śpiewał m. in. w sali Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego, Akademii Sztuk Pięknych. „Cantate Deo” koncertował również w Wilnie: na cmentarzu „Rossa”, kościele p.w. Ducha Świętego i u stóp Matki Boskiej Ostrobramskiej.

W 2002 roku zespół brał udział w II Światowej Olimpiadzie Chóralnej w Busan w Korei Południowej. Chłopcy wyśpiewali tam dla Koszalina Brązowy Dyplom.

W 2004 roku zespół koncertował po Północnych Niemczech: Hannover, Cuxhaven, Bremerhaven, Hamburg, Bielefeld, by na koniec wystąpić na III Olimpiadzie Chóralnej w Bremen. Wyśpiewał tam Srebrny Dyplom.

Koszaliński Chór „Cantate Deo” brał udział w następujących imprezach na terenie Polski:

 • Ogólnopolski Festiwal Piosenki i Pieśni Religijnej w Łodzi rok: 1993, 1994, 1995
 • Cecyliada Police 1994,1995
 • Ogólnopolski Festiwal Muzyki Religijnej -Rumia 1996
 • I Krajowy Kongres „Pueri Cantores” -Tarnów 1997
 • II Krajowy Kongres „Pueri Cantores” -Kraków 2000
 • VII Światowy Festiwal Chórów Chłopięcych -Poznań 2001
 • Festiwal Pieśni Chóralnej Międzyzdroje 2002
 • III Krajowy Kongres „Pueri Cantores” -Poznań 2003
 • III Międzynarodowy Festiwal im. Feliksa Nowowiejskiego – Barczewo 2004.
 • I Ogólnopolski Konkurs „Ars Liturgica” – Toruń 2004
 • IV Krajowy Kongres Polskiej Federacji „Pueri Cantores” – Toruń 2006

Na obchodach 10 – lecie istnienia chóru wystąpiła Orkiestra Kameralna Wyższej Szkoły Muzycznej z Kijowa, soliści opery i baletu narodowej sceny Ukrainy.

Zarząd „Cantate Deo” organizował w kościołach Pomorza Środkowego szereg koncertów z cyklu: „Muzyka w kościołach Koszalina i Pomorza Środkowego”, mających na celu propagowanie muzyki klasycznej i uwrażliwianie społeczeństwa na jej piękno.

W latach 1997- 2006 Zarząd „Cantate Deo” organizował koncerty charytatywne na rzecz dzieci będących pod opieką Caritasu „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom” oraz w latach 2002 – 2005 koncerty na rzecz Koszalińskiego Hospicjum im. Św. M. M. Kolbego pod hasłem „Śpieszmy się kochać ludzi …”. Odbywały się one w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym im. J. Słowackiego w Koszalinie. W koncertach brały udziały zespoły instrumentalne, wokalne, taneczne, uczniowie Szkoły Muzycznej z Koszalina, okolic oraz zaproszeni artyści jak aktor Jan Machulski, Kwartet „Wieniawski” z Poznania czy zespól muzyki cygańskiej „Terne Roma”.

Chór koncertował i pomagał w przeprowadzeniu Ogólnopolskich Festiwali Osób z Niepełnosprawnością Umysłową w Miastku. Dla Koszalina zorganizował pięć edycji Święta Pieśni. Celem tych koncertów była integracja środowisk śpiewaczych i prezentacja ich dorobku artystycznego koszalińskiej publiczności. Trudno wymienić wszystkie imprezy Koszalina, na których występowali młodzi śpiewacy.

Zarząd Chóru nie ustaje w poszukiwaniu sponsorów, by zapewnić dzieciom jak najlepsze warunki do pracy i możliwość wyjazdu na konkursy i warsztaty.

Na Koncercie Jubileuszowym z okazji 15-lecie istnienia chóru wystąpił gościnnie „Utreia Gospel Choir” z Kristianstad ze Szwecji oraz Orkiestra Filharmonii Koszalińskiej. Wykonano „Mszę Koronacyjną”  Mozarta oraz „Rara Si” – Janusza Stalmierskiego.

Od 2004 roku z chórzystów, którzy przeszli mutację został utworzony  Chór Męski, który występował również jako samodzielny zespół. Po raz pierwszy wystąpił w Barczewie na III Międzynarodowym Festiwalu im. Feliksa Nowowiejskiego.

W 2007 roku Chór Męski „Cantate Deo” odbył tournee po Stanach Zjednoczonych. Śpiewali w kościołach i salach koncertowych w takich miastach jak: Chicago, Seattle, Tacoma, Lynnwood, Nowy Jork, Idaho, Moscow.

W czasie ferii zimowych dzieci mają organizowane warsztaty stacjonarne lub wyjazdowe, i tak np. w 1997 roku byli w Limanowej Zdroju, w 2001 roku w Muszynie, w 2014 w Białym Dunajcu. W lecie również odbywają się warsztaty stacjonarne i wyjazdowe m. in: 2011r. – Biały Dunajec, 2012 r. – Ustrzyki Górne, 2013 r. – Mazury, 2014 r. – Przyjezierze. Tournee koncertowe z ostatnich lat  to:  2011 r. – Włochy m. in. Asyż, Florencja, Wenecja, Rzym, 2013 r. – Litwa, 2014 r. – Francja.

Obecnie chór daje około 40 koncertów rocznie dla publiczności polskiej i europejskiej. Obsługuje różnego rodzaju uroczystości od mszy św. okolicznościowych jak np. śluby czy pogrzeby, po akademie w urzędach, firmach czy zakładach pracy. Jest to możliwe dzięki obszernemu i różnorodnemu repertuarowi.